Gdzie usytuować sypialnie?

łóżko sypialnia materac

Gdzie usytuować sypialnię?

 

Nieważnie, czy jesteście właścicielami domu jednorodzinnego, czy też mieszkania bądź apartamentu, prędzej czy później powstanie przed Wami dylemat miejsca odpowiedniego dla sypialni. W jakiej części i jak wobec innych pomieszczeń powinna ona być usytuowana? O ile w niewielkim mieszkaniu z tym nie ma problemu i zazwyczaj przy planowaniu przestrzeni od razu wiadomo, jakie pomieszczenie najbardziej Wam odpowiada w tej roli, o tyle przy większej powierzchni opcji jest więcej i decyzja do podjęcia jest trudniejsza.

 

1. Światło.

 

W przypadku mieszkania jak już wyżej wspomnieliśmy sprawa jest prosta – umieszczacie sypialnię tam, gdzie Wam najbardziej odpowiada. Często zdarza się tak, że wybór jest niewielki i jesteście zmuszeni usytuować ją w tym pomieszczeniu, a nie innym. W przypadku domu, natomiast, umieszczenie sypialni będzie najbardziej odpowiednie po stronie wschodniej – tam gdzie z rana pojawia się słońce, budząc nas i nadając energię do działania. Inaczej ta kwestia wygląda, jeżeli jesteście typem „sowy” i często pracujecie do późna, budząc się o nieco późniejszych godzinach niż wczesno- poranne. Możecie umieścić sypialnię po stronie zachodniej bądź południowo/północno-wschodniej i słońce w tym wypadku nie będzie Was budziło, dając szansę na spokojne wyspanie się.

 

 2. Usytuowanie względem innych pomieszczeń.

 

Żeby Wasz sen był efektywny i przyjemny, warto zniwelować wszystkie czynniki, które będą go zaburzały. Wśród nich mogą się znaleźć szum z kuchni i łazienki, głośne krzyki dzieci, hałas donoszący się z drogi bądź trasy. Pozwoli to na spokojny wypoczynek oraz ułatwi zasypianie wieczorną porą. Warto też zadbać, aby do sypialni nie dochodziły nieprzyjemne i przeszkadzające zapachy z kuchni.

 

3.  Zabezpieczenie przed dźwiękami.

 

Jeżeli mieszkacie w domu, w którym są małe dzieci bądź macie większą rodzinę, warto zainwestować w materiały, które pozwalają na zniwelowanie dźwięków dochodzących z innych pomieszczeń w domu. Sposobami na to mogą być dziurkowana płyta pilśniowa, pianka poliuretanowa bądź też filc z naklejoną z jednej strony folią aluminiową.

Podsumowując, przy planowaniu domu warto pamiętać o tym, aby sypialnia znajdowała się w spokojnym i cichym miejscu, pozwalając Wam maksymalnie wykorzystać potencjał snu.

 

 

 

Write a comment

Comments: 0