Wybieramy łóżko do sypialni: na co zwrócić uwagę

Wybieramy łóżko do sypialni: sprawdź na co zwrócić uwagę.

Wygodne łóżko jest absolutnie konieczne do tego, aby wypocząć i obudzić się zrelaksowanym.

Wymiar ma znaczenie

Brytyjska organizacja Sleep Council (www.sleepcouncil.org.uk) zajmująca się podnoszeniem świadomości na temat znaczenia snu dla zdrowia i samopoczucia oraz poradami dotyczącymi wyboru łóżek podpowiada, że standardowo dla osoby dorosłej wystarczy 90 cm szerokości materaca. W przypadku kiedy śpią na nim dwie osoby, idealnie jest, kiedy swobodnie mieszczą się one leżąc obok siebie z rękoma podłożonymi pod głowę i z łokciami na zewnątrz. Im szersze łóżko, tym śpimy na nim wygodniej, bo sen zakłócany przez partnera jest jednym z najczęściej zgłaszanych problemów wśród żyjących ze sobą par.

Łóżko to podstawa

– Starajmy się zawsze dobrać łóżko największe, jakie mogłoby się swobodnie zmieścić w naszej sypialni, szczególnie jeżeli dzielimy je z drugą osobą – radzi Karolina Ballard, właścicielka Cotton&Co. – Pozwoli to na zwiększenie komfortu naszego snu.

W przypadku łóżka nie tylko wielkość ma znaczenie, ale też jego konstrukcja i użyte w nim materiały. Podstawa musi być stabilna i trwała, a jednocześnie być zaopatrzona w odpowiedni stelaż. Niewłaściwie dobrany wpływa na komfort naszego snu, ale też powoduje deformowanie się materaca.

Najważniejsze – materac

– Z punktu widzenia biomechaniki dobry materac to taki, który warunkuje ułożenie kręgosłupa w jego anatomicznej pozycji – podkreśla dr Emil Przepiórski, specjalista chirurgii ortopedycznej i traumatologii narządu ruchu – Utrzymanie naturalnych krzywizn kręgosłupa jest jednym z warunków pozwalających zregenerować się podczas snu.

Zapewnić je może konstrukcja wykonana ze sprężyn kieszeniowych. Każda z nich umieszczona jest w osobnej kieszeni z tkaniny. Takie rozwiązanie sprawia, że sprężyny w materacu uginają się wyłącznie tam, gdzie leżymy, a ich nacisk dopasowuje się do poszczególnych części ciała. Umożliwia też niezależne dopasowywanie się materaca na powierzchni całego łóżka w przypadku dwóch śpiących na nim osób.

W zgodzie z naturą

Na komfort naszego snu wpływa także dobór materiałów, z których został wykonany materac. Im więcej zawiera naturalnych składników, tym bardziej pozwala naszemu organizmowi zregenerować się podczas nocnego wypoczynku. Bawełna, wełna, jedwab czy kaszmir, zastosowane jako wypełnienie materaca, sprawiają, że nasza skóra właściwie oddycha oraz zapewniają prawidłową absorbcję wilgoci.

– Materace termoelastyczne mają tendencję do zwiększania ciepłoty ciała – zauważa Karolina Ballard, właścicielka Cotton&Co. – Jeżeli ktoś nie lubi, gdy podczas snu jest mu zbyt ciepło, najlepszym rozwiązaniem są materace z naturalnymi wypełnieniami, pozwalające na naturalną regulację ciepłoty ciała.

 

Wybory z myślą o dobrym śnie

Dokonując wyboru łóżka i materaca musimy brać pod uwagę kilka czynników. Poza praktycznymi, takimi jak nasz budżet, wielkość oraz ustawność sypialni, istnieją czynniki osobiste, na które warto zwrócić uwagę, takie jak nasza waga, dotychczasowe przyzwyczajenia, ewentualne dolegliwości zdrowotne czy nawet naturalna ciepłota ciała. Im więcej ważymy, tym możemy pozwolić sobie na twardszy materac. Będzie to także zależało od naszych przyzwyczajeń i upodobań.

 

Żródło: http://www.dobrzemieszkaj.pl/sypialnia/meble/126/wybieramy_lozko_do_sypialni_sprawdz_na_co_zwrocic_uwage,106618-199309.html